KANAL TEDAVİSİ
Kanal Tedavisi - Endodonti:

Kanal tedavisinin, amacı, çürükler dolayısıyla kaybedilebilecek kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısıla oluşabilecek hem maddi hemde manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçmektir. Ağızda kanal tedavisi yapılarak kalan diş, o bölgede çiğnemeye yardım etmeye devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin aktif halde kalmasıyla beraber çene kemiklerindeki erimeyi de önleyecektir. Dişin içerisinde bulunan ve sinir, kan, lenf damarlarını içeren yumuşak bir tabaka olan pulpa hasar gördüğünde işlevini kaybeder.Buna neden olan kırık diş ya da derin diş çürüklerinde bulunan bakterilerdir. Kanal tedavisi pulpanın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu durumdaki dişler önceki yıllarda çekilirken artık günümüzde tedavi edilmekte ve diş kurtarılmaktadır. Şayet yumuşak dokusu hasar görmüş diş tedavi olmaz ise ( kök kanal tedavisi ) enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Ve enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Oluşan bu boşlukta abse meydana gelir. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve diş kısa zamanda diş kaybedilir.

Kanal tedavisinin aşamaları;

Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır. Daha sonra çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.

Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.

Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur. Bazı vak'alarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde kanal tedavisini bitirmek mümkündür.

Kanal tedavisi uygulanmış bir dişin ömrü ne kadardır?

Eğer diş tekrar enfekte olmazsa ve çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, ömür boyu bu dolgu kullanılabilir. Düzenli dişhekimi kontrollerinizde enfeksiyonun başlangıcını yakalayabilirsiniz. Ayrıca çok iyi bir ağız bakımı ile de dişin tekrar çürümesi önlenmelidir.