DENTAL RADYOLOJİ

Dental Radyoloji Nedir ?

Radyoloji veya radyodiagnostik, hastalıkların tanısı için yıllardır hizmet veren bir tıp ve dişhekimliği alanıdır.

Yirmi yıl öncesine kadar sadece röntgen cihazlarıyla verilebilen bu hizmet, bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler sayesinde artık çok çeşitli ve gelişmiş aletler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Çağdaş radyoloji teknikleri – dijital intra ve ekstra oral radyografi, bilgisayarlı tomografi, dental volumetrik tomografi vb. – sayesinde dişhekimliği pek çok avantaj sağlamıştır.

Dental Radyoloji

Günümüzde bu teknikler sayesinde artık üç boyutlu analizler yapabilmekte; maruz kalınan ışın miktarı ve harcanan süreyi kısaltmakta ve daha etkin teşhis ve tedaviler yapabilmekteyiz. Buna rağmen, birçok durumda konvansiyonel radyografiler ilk başvurduğumuz standart teknikler olarak hala geçerliliğini korumaktadırlar.

Dental Radyoloji

Kliniğimiz; dental radyoloji alanında da son teknolojiyi hastalarımızın hizmetine sunmaktadır. 8 saniyede panaromik röntgen çeken cihazımız, hastalarımızın çık daha kısa bir süre sabit pozisyonda kalmasına fırsat vermekte; bu da hastalarımız için büyük rahatlık sağlamaktadır.

Mobil röntgen cihazımız ise yalnızca 1 Ma ışın vererek periapikal röntgen çekmekte ve böylece hastalarımız klasik röntgen cihazlarına göre 10 kat daha az ışına maruz kalmaktadır.